Субота, 20/04/2024, 12:17
Кошик для душі
Пошук
Меню сайту
Проза
Поезія
Тексти пісень
Опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 16
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Хмаринка тегів
Головна » Файли » Вирощуємо фундук

Фундук - бізнес-ідея
02/03/2016, 21:29

Надзвичайно цікавою садовою культурою, вирощування якої може стати успішним бізнесовим проектом є фундук – окультурена форма всім нам знайомої лісової ліщини. Сортові кущі фундука вигідно відрізняються від ліщини значно більшими плодами та урожайністю цих плодів.
Є досить багато сортів фундука, які успішно вирощують і на промислових плантаціях, і у любительських садах. Назвемо лише деякі з них.
Бомба (Кахський 35). Азербайджанський сорт народної селекції. Морозостійкий (до – 32). Висота – до 3,8 м, діаметр крони – до 4,8 м. Цвіте у лютому-квітні. Горихи достигають у першій декаді вересня. Супліддя – по 2-4 штук. Урожайність – до 9,4 кг з одного куща.
Каталонський. Європейський сорт. Цвіте у березні-квітні.  Горіхи достигають у другій половині вересня. Супліддя – по 3-5 штук. Хороша урожайність.
Трапезунд. Європейський сорт. Морозостійкий (до – 32). Висота – до 4,0 м, діаметр крони – до 5,0 м. Цвіте у березні-квітні. Горіхи достигають у першій половині вересня. Супліддя – по 3-5 штук. Урожайність висока.
Шедевр. Один з найцінніших сортів української селекції. Морозостійкість вища за середню. Висота – до 4,0 м, діаметр крони – до 4,5 м. Ранньосереднього строку достигання (у кінці серпня). Супліддя – по 2-8 штук. Урожайність висока (на 7-й рік – до 5 кг, на 10-й рік – до 9 кг з куща).
Шоколадний. Сорт української селекції. Морозостійкий (до – 37). Цвіте у лютому-квітні. Висота – до 4,5 м, діаметр крони – до 4,8 м. Середнього строку достигання. Супліддя – по 2-4 штук. Урожайність до 8 кг з куща. 
Барселона. Європейської селекції. Найбільш популярний у США. Моростійкий. Стійкий до хвороб.
Барселонський. Європейської селекції. Морозостійкий. Висота – до 5,0 м, діаметр крони – до 5,5 м. Цвіте у березні-квітні. Сорт дуже продуктивний.
Кульовий. Української селекції. Морозостійкий (до – 37). Цвіте у лютому – квітні. Висота – до 4,0 м, діаметр крони – до 4,3 м. Супліддя – по 2-6 штук. Урожайність – до 8 кг з куща.
Урожайний-80. Висота – до 3,8 м, діаметр крони – до 4,2 м. Супліддя – по 3-8 штук. Горіші дещо дрібніші, ніж в інших сортів. Достигають у другій половині серпня. Урожайність – до 8 кг з куща.
Посадки фундука закладаються на рівних ділянках або на схилах. Якщо схил занадто крутий (15 градусів і вище), його краще терасувати. Найбільш придатними для його вирощування є північні, північно-східні та північно-західні схили. Південний схил не рекомендується. На такому схилі, який навесні швидше прогрівається сонцем, фундук може зацвіти швидше і його цвіт може бути пошкодженим поворотними заморозками. Ділянка має бути захищена від вітру, чого можна досягнути висадкою зі сторони панівних вітрів інших дерев, а також кількох кущів лісової ліщина.
Фундук добре росте і плодоносить на достатньо родючих і забезпечених вологою грунтах. Хоча й більш-менш нормально себе почуває на супіщаних та карбонатних грунтах.
Непридатні для фундука замкнені пониження грунту (блюдця), перезволожені та заболочені ділянки з близьким заляганням ґрунтових вод, а також ділянки з близьким заляганням вапняків.
Висаджується фундук, при вирощуванні його кущами, з відстанню мід кущами 4,0-4,5 м та відстанню між рядами 5,5-6,0 м.
Фундук, як вологолюбива рослина, в разі настання сухого літа, потребує 5-6 поливів.
На обробку грунту фундук реагує позитивно. Основна оранка (перекопування) проводиться восени. Для знищення бур’янів протягом теплого періоду року проводиться 5-6 прорихлювать на глибину 10-12 см.
Глибина посадки сановить 20-25 сантиметрів. Посаджені глибше кущі повільно ростуть і вплодоношення вступають значно пізніше. Частина з глибоко посаджених кущів може загинути.
Біля посадженого куща робиться лунка, у яку відразу ж проводиться полив саджанця – 20-25 л води. Коли вода всмокчеться у грунт, лунку краще замульчувати.
Після висаджування надземна частину саджанця зрізається на висоті 15-20 сантиметрів. Протягом наступного року у кущі з’являється кілька пагонів. Якщо їх надто багато, слабші з них видаляються. Залишені пагони не вкорочуються. Слід пам’ятати, що фундук плодоносить на однорічній деревині і тому з допомогою обрізки слід прагнути до щорічного утворення нових сильних паростків. Таким чином регулюється не лише форма крони куща, а й саме плодоношення. 
Для забезпечення перехресного запилення на 7-10 кущів сортового фундука треба посадити один кущ звичайної ліщини.
Цвіте фундук у лютому-березні, часом – до квітня. Кращий час для посадки – осінь. Висаджені навесні кущі фундуку можуть загинути.
Отримання високих і стійких урожаїв забезпечується правильним формуванням (обрізки) кущів. На другий-третій роки після посадки відбувається масове утворення ростових пагонів. Починаючи з осені другого-третього років і протягом 2-3 років відбираються 5-7 добре розвинених, розташованих віддалік один від одного пагонів, із яких вирощуються основні стовбурі (гілки) крони. При цьому потрібно слідкувати, щоб крона не була загущеною. Бо це призводить до зниження врожайності куща. Формування куща слід завершити до його вступу у пору плодоношення (4-5 років). Для недопущення загущення крони куща у подльшому всі нові пагони видаляються. 
Щоб забезпечити стабільно високу урожайність куща потрібно буде час від часу вирізати окремі стовбури куща. Для їх заміщення заздалегідь (за рік-два) вирощуються (не вирізаються) окремі паростки. У подальшому обрізка зводиться до щорічного видалення загущених, поламаних та сухих гілок на стовбурах, а також до заміни старих стовбурів на молоді стовбури заміщення.
Деякі сорти фундука дають багато кореневої порослі. Кожен з цих паростків слід відкопувати і вирізати при самому корені. Ця операція проводиться ранньою весною.
Після плодоношення протягом 4-5 років гілки фундука старіють і припиняють ріст. Такі гілки слід видалити під час зимового обрізання, замістивши їх молодими пагонами.
Повне омолодження куща слід проводити після 20-25 років плодоношення, коли урожайність на старих стовбурах знижується. При цьому проводиться повне вирізання всієї надземної частини куща на рівні грунту. Потім основу куща вкривают шаром розрихленого грунту (5-7 см). Для кращого відновлення куща до цього грунту слід добавити 2-3 відра перегною. Влітку кущ дась чисельні пагони, з яких формується новий кущ. 
Бажано щороку під кожний кущ фундува висипати два-три відра перегною.
Фундук не розмножується насінням (горішками). Основними способами його розмноження є укорінення однорічної порослі вертикальними чи горизонтальними відводками, зелене черенкування та поділ куща.
У Європі, США та Австралії практикують штамбове вирощування фундука. Урожайність таких рослин вища, ніж у кущової форми. Така рослина на 5-6 році має найвищу питому врожайність на одиницю горизонтальної проекції крони. Крім того, штамбова культура фундука має меншу величину показників росту надземної частини кущів. А хороша освітленість рослин при такій формф вирощування створює кращі умови для реалізації потенційних можливостей культури.
Існує два способи обрізки фундука: кущова і штамбова. Принциа обрізки в обох випадках однаковий – створення належно освітленої розріженої крони з забезпеченням максимального доступу до неї повітря та сонячного світла. Це також робиться з метою стимулювання утворення якомога більшої кількості молодих, коротких гвлочок з плодовими бруньками, що вкривають основні скелетні розгалуження. Основне формування куща чи штамба потрібно починати на 4-5 рік після посадки.
Як відрізнити сіянець (рослину, що виросла з горішка і яка не успадкує основних характеристик сорту) від саджанця?
У саджанця коренева система мичкувата. Вона не має центрального кореня (стержня). У сіянця коренева система стежневата (з центральним коренем-стержнем).
Після посадки саджанця очікують першого (або іншого, якщо він буде кращим) паростка, з якого и буде формуватися майбутній штамб. Для цього потрібно обрати паросток з добре визрілими бруньками. До висоти 35-40 см від рівня грунту всі бруньки видаляються. На паростку залишається 8-9 бруньок над рівнем грунту, а вище них паросток обрізається. Зріз замазується садовим варом. Цей, обрізаний, паросток і буде штамбом (стовбуром) нового куща. Залишені на ньому 8-9 бруньок дадуть нові паростки (скелетні гілки), з яких буде формуватися крона штамбової рослини. Всі інші паростки, що можуть утворитися нижче скелетних гілок, а також кореневі паростки, видаляються.
Перші чотири роки провідники основних гілок вкорочуються приблизно наполовину на обернену назовні бруньку. Висота дерева формується на рівні 2,5-3,0 м, для чого вкорочуються всі бокові гілки. Сильні бокові гілки другого порядку вкорочуються на 3-5 бруньок. Дерево, що досягло своєї остаточної величини, повинно складатися з десятка основних (скелетних) гілок і мати висоту не більше 3,0 м.
Розмножують фундук горизонтальними відводками. Для цього навесні (кінець березня-квітень) річна гілка пригинається до землі і укладається у канавку глибиною 10-15 см з пришпилюванням цієх гілки до землі металевими чи дерев’яними гачками. Канавка не засипається. З бруньок на гальці з’являються вертикальні пагони, які по мірі підростання присипаються землею, змішаною з перегноєм, до половини висоти. Поливи регулярні – один раз на 3-4 дні. До осені пагони вкорінюються і їх можна пересаджувати на постійне місце.
Ранньою весною (чи навіть взимку) можна спробувати прищепити черенок культурного сорту на ліщину. Та спосіб розмноження вертикальними відводками є більш простим і надійним.
Нижче наводяться схематичні приклади кущового та штамбового формування фундука:

 


    

А тепер, двайте, порахуємо, чи дійсно вигідно займатися вирощуванням фундука.
Сьогодні сортові саджанці фундука в середньому коштують 60 гривень
На відведеній під фундук ділянці розміром 3,0 на 33,0 м (одна сотка) при відстані між рослинами штамбової форми 3,8 м можна реально посадити 8 рослин фундука або одного, або кількох сортів (для порівняння урожайності, величини горіхів та їх смакових якостей). При цьому не забудьмо посадити один кущ ліщини з підвітряної сторони десь на межі ділянки.
Вартість саджанців у нашому прикладі буде становити 480 грн. (60 грн. х 8 шт.).
Якщо прийняти, що максимальна урожайність (з 8-10 року) з кожного деревця буде становити 8 кг, а на 5-му році – 3 кг, то вже на 5-му році після посадки можна реально зібрати 24 кг горішків (3 кг х 8 шт.), ринкова вартість яких буде становити 1920 грн. (80 грн. х 24 кг).
Таким чином, вже перший, мінімальний урожай фундука з нашої ділянки у чотири рази перевищить вартість придбання саджанців.
При досягнення ж максимальної урожайності – 8 кг з куща – можна буде щороку збирати  не менше 60 кг горіхів, ринкова вартість яких становитиме 4800 грн. А якщо з кожної сотки так?.. 

Корисне відео до теми

 

 

Категорія: Вирощуємо фундук | Додав: fand | Теги: фундук
Переглядів: 3967 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Бізнес-ідеї
Вчимо English
Друзі сайту

andriana.in.ua

mykolaiv.ucoz.ua

komorashop.com.ua

Graffiti Decorations(R) Studio (TM) Site Promoter

QWW.com.ua - Каталог украинских сайтов
Белый каталог сайтов
Copyright MyCorp © 2024